Taiji (Tai - Chi) i Qigong

Home

Artykuły Galerie Kuchnia azjatycka i nie tylko... FAQ Kontakt Linki

Logo

CENTRUM

O nas

Zajęcia

Instruktor

TAIJI (Tai - Chi)

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

QIGONG

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

Najczęściej zadawane pytania

1. Mam ... lat, czy nie jestem za stara/stary na uprawianie Taiji (Tai - Chi)? dalej...

2. Jak długo trwa nauka Taiji (Tai - Chi)? dalej...

3. Czy mój kiepski poziom sprawności fizycznej pozwoli mi na czynny udział w zajęciach? dalej...

4. Cierpię na poważne dolegliwości związane z układem ruchu, czy mimo to mogę ćwiczyć? dalej...

5. Jestem młoda/y i sprawna/y, czy znajdę na zajęciach coś dla siebie? dalej...

6. Jestem zainteresowany szeroko rozumianą sferą duchową, czy coś takiego jest w programie zajęć? dalej...

Prosimy o nadsyłanie pytań. W miarę naszych możliwości i wiedzy postaramy się na nie odpowiedzieć.

Odpowiedzi

1. Mam ... lat, czy nie jestem za stara/stary na uprawianie Taiji (Tai - Chi)?

    Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o rozpoczęcie ćwiczeń. Osoby starsze powinny jednak wykonać podstawowe badania lekarskie i spytać lekarza, czy udział w zajęciach ruchowych będzie wskazany w ich przypadku.

    Jest rzeczą normalną, że wraz z upływem lat poziom sprawności fizycznej maleje (dochodzą jeszcze tzw. czynniki patologiczne, jak choćby środowisko, sposób odżywiania, czy styl życia), nie należy się więc spodziewać, że mając 70 lat, po roku ćwiczeń wróci sprawność z wczesnej młodości. Układ zajęć Taiji (Tai - Chi) jest tak pomyślany, aby każdy znalazł tam coś dla siebie, równocześnie będąc pod opieką wykwalifikowanego instruktora. (Zobacz: Program zajęć) Należy pamiętać, że Taiji (Tai - Chi) ma dobroczynny wpływ na osoby w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń!

Powrót do pytań...

2. Jak długo trwa nauka Taiji (Tai - Chi)?

    Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, iż proces kształcenia w Taiji w zasadzie nigdy się nie kończy. Nawet najwięksi mistrzowie wciąż doskonalą swe umiejętności. Z Taiji (Tai - Chi) jest podobnie, jak z nauką; niektórzy przerywają proces zdobywania wiedzy po szkole średniej, inni po studiach. Natomiast garstka nielicznych zapaleńców poszukuje nadal wiedzy w rozmaitych Ośrodkach Badawczych i Instytutach. Można powiedzieć, że z Taiji (Tai - Chi) każdy może "wyciągnąć" to, co jest mu potrzebne. Jeśli ktoś chce poznać podstawowe ćwiczenia zdrowotne i dalej już ćwiczyć w zaciszu domu lub ogrodu, wystarczy mniej więcej rok regularnych zajęć. Jeśli ktoś chce więcej, musi niestety ćwiczyć dłużej.

    Należy podkreślić, iż w pewnym momencie niezbędne jest samodzielne ćwiczenie poznanych już elementów, co jest daleko ważniejsze, niż uczęszczanie na zajęcia.Proces samodzielnego ćwiczenia powinien zacząć się jednak dopiero po wyeliminowaniu przez instruktora potencjalnych błędów. Można sobie pomyśleć, że zachęcanie do długotrwałej nauki służy zdobywaniu klienteli i pobieraniu opłat za treningi; jednak aby proces nauki nie był zbyt uciążliwy dla naszych polskich kieszeni w ofercie Poznańskiego Centrum Taiji i Qigong przewidziane zostały specjalne zniżki dla osób pragnących uczynić z Taiji (Tai- Chi) swój styl życia i chcących ćwiczyć w systemie ciągłym.

(Zobacz: Cennik)

Powrót do pytań...

3. Czy mój kiepski poziom sprawności fizycznej pozwoli mi na czynny udział w zajęciach?

    Jest to bardzo często zadawane pytanie, szczególnie przez Kobiety, które z szeroko pojętym "sportem" nie miały do czynienia od wielu lat, a ich jedynym ruchem były prace domowe i robienie zakupów (skądinąd czynności bardzo uciążliwe). Odpowiedź brzmi: zajęcia Taiji (Tai - Chi) pomogą zniwelować te zaległości, a także rozwinąć się ruchowo, zyskać poczucie akceptacji własnego ciała i cieszyć się przez długie lata sprawnością fizyczną! Wszystko to odbywa się jednak stopniowo, "z głową", bez możliwości odniesienia jakiejkolwiek kontuzji spowodowanej "zastaniem" i brakiem ruchu w przeszłości.

    W treningu Taiji (Tai - Chi) najważniejsze jest to, aby się rozwijać i pomagać sobie, a nie szkodzić. Dlatego osoby, które nie czują się na siłach do uprawiania popularnych dyscyplin sportowych, takich jak np. aerobik, mogą śmiało przyjść na zajęcia, bez obaw o własne zdrowie.

Powrót do pytań...

4. Cierpię na poważne dolegliwości związane z układem ruchu, czy mimo to mogę ćwiczyć?

    Oczywiście, choć w tym wypadku polecałbym wzięcie udziału w zajęciach Qigongu leczniczego. W porównaniu z zajęciami Taiji (Tai - Chi), obciążenia jakimi poddawany jest nasz aparat ruchowy w trakcie ćwiczeń, zostały zniwelowane do niezbędnego minimum. Nie ma więc możliwości pogorszenia stanu zdrowia. Przeciwnie, odpowiednio dobrane do indywidualnych możliwości zestawy ćwiczeń, pozwolą z czasem złagodzić te dolegliwości. (Zobacz: Co to jest Qigong)
Powrót do pytań...

5. Jestem młoda/y i sprawna/y, czy znajdę na zajęciach coś dla siebie?

    Tak. Sam jestem człowiekiem młodym - mam 28 lat. Wydaje mi się, że mój poziom sprawności fizycznej jest troszkę lepszy, niż przeciętnego Polaka, a ciągle w tych zajęciach znajduję coś dla siebie. Poprzez systematyczne uprawienie Taijii i Qigong, nieustannie polepsza się wydolność naszego organizmu, dodatkowo kształtują się takie cechy, jak gibkość, koordynacja ruchowa, czy refleks. Dzięki aerobowej części treningu, rozwijamy kondycję, oraz mamy wpływ na kształtowanie naszej sylwetki. (Zobacz: program zajęć)
Powrót do pytań...

6. Jestem zainteresowany szeroko rozumianą sferą duchową, czy coś takiego jest w programie zajęć?

    W programie zajęć Taiji (Tai - Chi) i Qigong jest tzw. "praca z energią" wewnętrzną Qi. Aby pobudzić odpowiednie krążenie tej energii w organizmie stosuje się tzw. medytację energetyzującą. Nie ma ona jednak nic wspólnego z tzw. medytacją o charakterze religijnym.

(Zobacz: Qigong a religia) Ćwiczenia sfery duchowej są kluczem do zrozumienia istoty Taiji (Tai - Chi) i Qigong; na zajęciach mamy do czynienia z całym szeregiem ćwiczeń, podczas których wykorzystywany jest potencjał naszego umysłu.

Powrót do pytań...

Artykuły wybrane

Automasaż

Tao - filozofia w Taiji

Meridiany

Galerie wybrane

Sztuka Chin-ceramika

Park Nanguan

Pałac Letni cz.2


mfoto10.jpg

mfoto7.jpg
qigong76@qigong.info.pl___