Sosy, dekoracje, dodatki, przyprawy itp.

mdodatki00.jpg  Ciasteczka chińskie z wróżbą
mdodatki02.jpg  Jajka marmurkowe
mdodatki03.jpg  Kapusta po syczuańsku i ogórki
mdodatki00.jpg  Grzyby, kiełki, imbir i inne takie
mdodatki05.jpg  Sosy Hoisin, sojowy, śliwkowy
mdodatki00.jpg  Chińska przyprawa pięć smaków
mdodatki07.jpg  Chińskie palemki i inne dodatki

dodatki.jpg

Chiny wschodnie

"...Największe miasta regionu to Szanghaj, Su czou i Hang czou. Prowincja nęci łagodnym klimatem. Mieszkańcy regionu lubią potrawy słodkie: do dań mięsnych i rybnych dodaje się duże grudki nierafinowanego cukru. Żyzna ziemia rodzi tu wiele gatunków roślin, w tym grzybów. Na południu panuje wegetarianizm co sprawia, że miara kunsztu kucharza jest przygotowanie potraw jarskich. Szczególnie wyrafinowane są te dania, które "udają" kraby, kaczkę, szynkę.

Syczuan

"...obszar ten odkryto dopiero za panowania dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e) Pisano o nim jako o Boskiej Ziemi, bogatej w ryż, bawełnę, kukurydzę i pszenicę, a nade wszystko w jedwab. Duże zbiory zbóż i traw gwarantują pasze, co sprzyja hodowli świń i drobiu. Nadspodziewanie wiele potraw syczuańskich zawiera wołowinę. Woły pracują tutaj przy uprawach i w kopalniach soli. Stare - trafiają na stół. Kucharze mają tu do dyspozycji krewetki, ryby i dzikie kaczki. Szczodra natura obdarzyła ten region nieprzebranym bogactwem warzyw grzybów i ziół leczniczych.
Regionalna kuchnia jest bardzo pikantna. Sól stosuje się tu z większym efektem, przyprawia się ostrą papryką. Szczególnie smaczne są solone i kwaszone warzywa. Bogactwo nie oznacza jednak rozrzutności. Kucharze syczuańscy wykorzystują tłuszcz kurzy i kaczy, co w innych prowincjach się nie zdarza.
Syczuan wyróżnia się stosowaniem lekkiego wędzenia (na cukrze i liściach herbaty lub igłach sosny). Wędzone żeberka słyną w całych Chinach. Kuchnia syczuańska ma dwie odmiany: wiejską i pańską - mandaryńską. Obie te odmiany należą do najznakomitszych w kuchni chińskiej.