Ryż, makaron, pieczywo, dania jarskie

mryz00.jpg  Ryż po chińsku (przepis 1)
mryz00.jpg  Ciasto ryżowe, "Osiem wspaniałości"
mryz03.jpg  Bułeczki na parze (Man Tou)
mryz04.jpg  Placki mandaryńskie (Po Ping)
mryz00.jpg  Makaron (Mien)
mryz06.jpg  Placki mandaryńskie z farszem
mryz07.jpg  Sakiewki z grzybami

ryz.jpg

Ryż

Ryż należy kupować na stoiskach ze zdrową żywnością - im droższy tym lepszy.Poniżej 15 zł za kilogram - nie należy kupować. Ziarenka muszą być przezroczyste i całe. Jeśli mają biały nalot lub są popękane - ryż jest nieświeży. Ryż zachowuje pełne walory smakowe tylko ok. 3 miesięcy od zbioru.

Środkowy bieg rzeki Jangcy

"... Chińską miską ryżową nazywa się obszary wzdłuż rzeki Jangcy. Trzy prowincje leżące w tym regionie: Hupej, Hunan, Kiangsi są prawdziwymi zagłębiami ryżowymi. Kiangsi słynie nie tylko ryżem i herbatą. Największa dumę prowincji stanowi pięknie zdobiona porcelana, produkowana w małym miasteczku Cingteczen.
W Hunan można zetknąć się z ciekawą techniką kulinarną zwaną " wybuchowym duszeniem". Sposób ten polega na smażeniu różnych produktów na dużym ogniu i wlaniu płynu tuż przed przypaleniem. Wydaje to dźwięk zbliżony do eksplozji, stąd militarna nazwa tej metody. Przysmakiem Hunan są suszone kalmary smażone na dużym ogniu. Cały ten obszar jest ubogi we własne oryginalne pomysły. Przyczyn należy szukać w dziejach prowincji , w wojnach i zniszczeniach. Jak mówi przysłowie: w czasie wojny milczą Muzy - także i te, które patronują sztuce przyrządzania posiłków."