Taiji (Tai - Chi) i Qigong

Home

Artykuły Galerie Kuchnia azjatycka i nie tylko... FAQ Kontakt Linki

Logo

CENTRUM

O nas

Zajęcia

Instruktor

TAIJI (Tai - Chi)

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

QIGONG

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

Wstęp do formy Taiji (Tai - Chi)

    Jak bardzo złożone są ruchy Taiji niech świadczy poniższy opis opracowany na podstawie publikacji dwóch uznanych mistrzów tej sztuki: Wanga Peishenga i Dr Yang Jwing-Minga.
Przedstawiono ruchy rozpoczynające sekwencję tradycyjnej długiej formy Taiji. Pozycję przygotowującą i pierwszy ruch formy - pierwszy pełen oddech.

Pozycja przygotowująca. [rys.I.]
    Stoimy w sposób naturalny, ze stopami złączonymi. Ręce zwisają luźno, a dłonie dotykają zewnętrznych części ud. Głowa jest wyprostowana, "podwieszona na nitce", koniec języka dotyka podniebienia łącząc ścieżki naczyń Ren Mai i Du Mai. Wzrok skierowany jest prosto do przodu. Ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi. Wdech i wydech swobodny, naturalny, a umysł skoncentrowany na końcach palców obu dłoni. Rozluźniamy wszystkie stawy oraz mięśnie (1)(2). Myśli kolejno skupiamy na punktach: Mingmen - pośrodku części krzyżowej pleców, oraz Dan Tian - poniżej pępka (1). Kilkakrotna koncentracja na tych punktach pomoże ciału osiągnąć stateczność.
Wrażenia: Gdy ciało jest rozluźnione, kołysze się lekko w przód i tył (1).

Pierwszy krok [rys.II.]
    Przenosimy ciało nieco w prawo, tak by kość ogonowa znalazła się nad prawą piętą. Lewa stopa przesuwa się swobodnie w bok, prawie dotykając palcami podłoża. Odstawiamy stopę na odległość równą szerokości naszych barków. Ciężar ciała spoczywa nadal na prawej stopie, a my koncentrujemy się na końcu małego palca prawej dłoni.
Wrażenia: Prawa strona ciała jest naprężona, a lewa luźna (1).
Zastosowanie: Gdy przeciwnik spróbuje pchnąć nas od przodu w lewy bark, myślenie o prawym barku i naprężonej części ciała nie pozwoli mu wytrącić nas z równowagi (1).

    Stawiamy lewą stopę na podłożu, przyklejając kolejno jej palce. Na końcu stawiamy piętę. Ciężar ciała teraz jest rozłożony równomiernie na obie nogi. Wzrok bez zmian, a uwaga ponownie skierowana na palce dłoni.
Wrażenia: Góra ciała jest rozluźniona i lekka, a dolna ciężka. Stopy wyraźnie "zakorzenione" w podłożu (1).

Rozpoczęcie [Taiji Qi Shi] [rys.III.]
    Myślimy o palcach rąk, rozluźniając ich stawy tak by zwisały swobodnie (1). Zwracamy uwagę na Dolny Dan Tian (2). Dłonie mamy ułożone w formę dłoni Taiji czyli palec środkowy i kciuk lekko z przodu, a mały palec lekko z tyłu (2).

Początek Wdechu [rys.IV.]
    Unosimy dłonie w przód na wysokość barków, pamiętając by same barki pozostały rozluźnione. Dłonie lekko zwrócone wnętrzami do siebie powinny podążać za ruchem, a nie go wyprzedzać. Energia Qi jest rozdzielana i jeden jej strumień płynie do ramion, drugi do zakorzenionych stóp.
Wrażenia: Klatka piersiowa lekka, ręce "same" mają tendencję do unoszenia się, a dłonie do zwisania.
Zastosowanie: (Zbicie w przód nadgarstkami) Jeżeli przeciwnik chwyci cię za nadgarstki ich ruch ku górze, w kierunku jego dłoni wytrąca go z równowagi (1).

Początek Wydechu [rys.V.]
    Opuszczamy ręce do poziomu podbrzusza. Dłonie skierowane są w dół, palce podążają za ruchem. Jednocześnie rozluźniamy kolana obniżając się do Postawy Jeźdźca [Ma Bu]. Wzrok skierowany w przód, myśli skoncentrowane na punkcie Wailaogong znajdującym się na środku górnej powierzchni dłoni (1) lub w odległości kilkunastu centymetrów przed dłońmi (2). Energia Qi płynie do Dan Tian wzmacniając naszą postawę.
Wrażenia: Ciepło oraz siła w udach i podudziach.
Zastosowanie: (Ściągnięcie dłoni w dół) Jeżeli przeciwnik chwyci cię za wyciągnięte nadgarstki ich ruch ku dołowi, w kierunku naszej tali wytrąca go z równowagi.(1)


Opracowano korzystając z:
1. Wang Peisheng, Zheng Weiqi "Wu Style Taijiquan", Hai Feng Publishing Co, Hong Kong; Zhaohua Publishing House, Beijing 1983.
2. Dr Yang Jwing-Ming "Taijiquan Klasyczny styl Yang", wydawnictwo YMAA, Kraków 2001

Artykuły wybrane

Automasaż

Tao - filozofia w Taiji

Meridiany

Galerie wybrane

Sztuka Chin-ceramika

Park Nanguan

Pałac Letni cz.2


rys01.gif
rys02.gif
rys03.gif
rys04.gif
rys05.gif
qigong76@qigong.info.pl___