Taiji (Tai - Chi) i Qigong

Home

Artykuły Galerie Kuchnia azjatycka i nie tylko... FAQ Kontakt Linki

Logo

CENTRUM

O nas

Zajęcia

Instruktor

TAIJI (Tai - Chi)

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

QIGONG

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

Automasaż po ćwiczeniach z energią

    Praca z energią Qi wymaga zachowania pewnego stopnia ostrożności i bezpieczeństwa. Powstawanie zastojów Qi, które mogą wystąpić na początku praktyki lub przy nieumiejętnym pobudzaniu jej krążenia spowoduje odczuwalne bóle mięśni i organów. Dlatego ważne jest właściwe rozproszenie blokad i udrożnienie kanałów energetycznych. Można to osiągnąć poprzez automasaż, który wykonujemy po medytacji lub treningu. W początkowej fazie treningów wykonanie masażu jest wymagane i niezbędne zaraz po zakończeniu medytacji w pozycji siedzącej. Przedstawione poniżej ćwiczenia przeprowadzamy właśnie w takiej pozycji, nie zmieniając jej po medytacji. Każdy ruch powtarzamy kilkakrotnie, powoli, pozostając w stanie rozluźnienia i spokojnego umysłu.

Głowa
1. Przystępujemy do masażu czoła palcami: środkowym i wskazującym. Ruch rozpoczynamy od wewnętrznej strony łuków brwiowych poruszając się nad nimi, a na skroni kończąc. Wszystkie ruchy masażu głowy wykonujemy symetrycznie - jednocześnie prawa i lewa strona. (rys.1)

rys.1  masa00.gif

2. Umieszczamy czubki palców pod kącikami oczu i ruchem półkolistym pocieramy przez policzki w stronę uszu. (rys.2)

3. Przykładamy kciuki w okolicach uszu i przesuwamy je po krawędzi kości dolnej szczęki, aż do podbródka. (rys.3)

rys.2  masa01.gif   rys.3  masa02.gif

4. Przykładamy palce otwartych dłoni do czubka głowy (rys.4) i wykonujemy drobne, masujące punktowo ruchy. Dłonie przesuwamy po chwili w tył i powtarzamy masaż (rys.5). Robimy tak, aż skończymy na tylniej części czaszki.

rys.4  masa03.gif   rys.5  masa04.gif

5. Umieszczamy kciuki u podstawy czaszki i przesuwamy je po krawędziach karku do dołu szyi. (rys.6 i 7)

rys.6  masa05.gif   rys.7  masa06.gif

Dłonie
6. Składamy dłonie jak do modlitwy i energicznie je pocieramy aż odczujemy ciepło.

7. Uciskamy i masujemy kciukiem punkt Laogong, (rys. 8 i 9) który znajduje się na środku wewnętrznej strony dłoni. Czynność wykonujemy oczywiście na każdą rękę.

rys.8  masa07.gif   rys.9  masa08.gif

Nerki
8. Zaciśnięte delikatnie w pięści dłonie przykładamy kostkami do pleców na wysokości nerek i masujemy ruchami okrężnymi. (rys.10)

Kolana
9. Ciągle pozostając w pozycji siedzącej przykładamy otwarte dłonie do kolan i wykonujemy ruchy okrężne, jak gdyby poruszając skórę, masujące staw kolanowy. (rys.11)

rys.10  masa09.gif   rys.11  masa10.gif

Stopy
10. Podobnie jak przy dłoniach, na wewnętrznej stronie stóp znajduje się ważny punkt (Yongquan - rys.12), który rozcieramy kciukiem lekko naciskając. (rys.13)

rys.12  masa11.gif   rys.13  masa12.gif

Artykuły wybrane

Automasaż

Tao - filozofia w Taiji

Meridiany

Galerie wybrane

Sztuka Chin-ceramika

Park Nanguan

Pałac Letni cz.2


mfoto21.gif
qigong76@qigong.info.pl___