Taiji (Tai - Chi) i Qigong

Home

Artykuły Galerie Kuchnia azjatycka i nie tylko... FAQ Kontakt Linki

Logo

CENTRUM

O nas

Zajęcia

Instruktor

TAIJI (Tai - Chi)

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

QIGONG

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

Taiji (Tai - Chi) a Qigong

    Taiji (Tai - Chi) i Qigong są systemami medytacyjno -ruchowymi, które mają bardzo wiele wspólnego. Łączy je choćby pochodzenie; oba są wytworem cywilizacji chińskiej. Jeśli chodzi o czas ich powstawania, to Qigong wydaje się tworem bardziej pierwotnym. Wspólnym ich elementem jest także taoizm, który stał się podstawą filozofii Taiji, a jest również jednym z głównych pierwiastków leżących u podstaw Qigongu. Do podobieństw zaliczymy także to, że oba te systemy mają powiązania ze sztukami walki i dobroczynny, trudny do przecenienia wpływ na ludzkie zdrowie. Można powiedzieć, że "Taiji jest Qigongiem", natomiast Qigong nie jest tym samym, co Taiji. To wszystko może brzmieć dość zawile, jednak takie nie jest. Taiji jest zarówno systemem, którego uprawianie służy celom zdrowotnym, jak i "wewnętrznym" stylem gongfu (kung fu), defensywną sztuką walki. Styl "wewnętrzny" oznacza, że jego praktyk kładzie nacisk przede wszystkim na rozwój energii wewnętrznej Qi, którą potem wykorzystuje w trakcie walki. Uprawianie Taiji daje ćwiczącemu również praktycznie niczym nieograniczone korzyści w sferze zdrowotnej. Związne jest to z nieustannym rozwojem energii wewnętrznej, wynikającym z praktyki Taiji. Każdy ruch, nawet najbardziej niepozorny, to połączenie umysłu, ciała i oddechu...czyli Qigong. Warto wiedzieć, że Taiji powstało jako sztuka walki, a dopiero z czasem rozwinęło się, w uproszczonej formie, w system zdrowotny. Z Qigongiem było dokładnie odwrotnie; początkowo były to ćwiczenia typowo zdrowotne, służące tylko rozwojowi energii wewnętrznej. Z czasem jednak praktycy sztuk walki (szczególnie znanym przykładem są tu mnisi z klasztoru Shaolin) ulegając specyficznym wpływom buddyjskim z Indii zaadoptowali systemy stamtąd pochodzące do swoich potrzeb. W przeciwieństwie do stosowanego w Taiji był to tzw. "twardy" Qigong. Specjaliści tej odmiany Qigongu posiedli umiejętności wytrzymywania ciosów zadawanych metalowymi prętami w odsłonięte ciało, leżenia na gwoździach itp. W dzisiejszych czasach zatraciły one swój charakter bojowy i stały się raczej źródłem zarobku w rozmaitych rewiach czy na pokazach. Obok tego nurtu Qigongu rozwijał się i był kultywowany Qigong przedbuddyjski, oparty na rdzennie chińskich podstawach. Z czasem jednak nastąpiło wymieszanie systemów, co dało początek Qigongowi w obecnym kształcie. Zarówno praktycy wewnętrznych odmian pracy z energią stosowanych w Taiji, jak i specjaliści od "twardego" Qigongu swe umiejętności utrzymywali w sekrecie i oba te nurty przez całe wieki rozwijały się niezależnie od siebie. Narosło wokół nich również wiele mitów i opowieści z pogranicza legend i mitologii. W opowieściach tych wszystko jest owiane mgiełką tajemnicy, na każdym kroku mamy do czynienia z sekretami, nadludzkimi umiejętnościami Mistrzów.

    W "dzisiejszych czasach" nastąpiło ujawnienie wielkich tajemnic mistrzów. Okazało się, że ich sekretne techniki mistrzów zwyczajnie nie istnieją, a podstawą do osiągnięcia sukcesu jest ciężka, codzienna praca. Kolejnym szokiem było to, że biali w praktyce Taiji i Qigong mogą osiągać te same efekty, co rdzenni mieszkańcy Chin...

    Obecnie zarówno Qigong, jak i Taiji ćwiczy się głównie dla zachowania zdrowia i utrzymania dobrej formy do późnej starości.

[DP]

Artykuły wybrane

Automasaż

Tao - filozofia w Taiji

Meridiany

Galerie wybrane

Sztuka Chin-ceramika

Park Nanguan

Pałac Letni cz.2


mfoto5.jpg
qigong76@qigong.info.pl___