Taiji (Tai - Chi) i Qigong

Home

Artykuły Galerie Kuchnia azjatycka i nie tylko... FAQ Kontakt Linki

Logo

CENTRUM

O nas

Zajęcia

Instruktor

TAIJI (Tai - Chi)

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

QIGONG

Co to jest

Wskazania i korzyści

Program

Co to jest Qi?

    Najczęściej nazywana jest energią wewnętrzną. Zwana jest też siłą życiową, a czasem przez badaczy mających naukowe aspiracje do jej opisania - bioelektrycznością.

    Pojęcie energii wewnętrznej jest szeroko rozpowszechnione w krajach Dalekiego Wschodu. Specjaliści od Jogi używają nazwy "Prana". Japończycy mówią o niej "Ki", zaś w Chinach zwana jest Qi (Chi). Niezależnie od używanych nazw, chodzi o tą samą energię. O Bioelektryczność istniejącą w każdym człowieku i otaczającą nas z każdej strony. Sama nazwa Qi dotyczy zarówno energii płynącej w każdym z nas, jak i tej przepełniającej Wszechświat. Jogini uważają, że Prana to "suma wszystkich energii we wszechświecie", a energia wewnętrzna jest jedną z rodzajów Prany. Odróżnia ją pisownia; od małej (energia w człowieku) i od dużej litery (energia kosmiczna). Zob. Andre von Lysabeth, Pranajama. Dynamika oddechu,Białystok 2002, s. 7)

    Podobnie sytuacja ma się w przypadku omawianej przez nas energii Qi. Jeden z wielkich mistrzów klasycznego stylu Tai - chi, Waysun Liao opisuje zjawisko siły Qi w następujący sposób:

    "Przed tysiącami lat chińscy taoiści na podstawie naukowych obserwacji, przypuszczeń albo informacji otrzymanych z nieznanych nam źródeł sformułowali teorię, że istnieje wieczna siła, która porusza wszechświat. Tę najwyższą energię nazwali "chi""; (Waysun Liao, Klasyczne Tai - Chi, Łódź 2001, s. 27.)

    Koncepcja ta wiąże się ściśle z fundamentalną dla chińskiej kultury teorią Yin i Yang. Owa prasiła "chi", zwana czasem prasiłą "Tai - Chi" składa się z dwóch pozornie przeciwstawnych, a w rzeczywistości komplementarnych sił - Yang i Yin. Są one wyobrażane za pomocą znanego powszechnie symbolu Tao. (patrz też...)     Znawca problematyki prof. Garnuszewski w swej pracy pt. "Renesans Akupunktury" podaje, iż pierwotnie owe siły były wyobrażane w postaci dwóch walczących ze sobą smoków. "Na tej walce przeciwieństw, na wzajemnym pobudzaniu i hamowaniu polega istota wszystkiego, co egzystuje. Każde zjawisko jest wynikiem wzajemnego oddziaływania i walki dwóch przeciwieństw Yang i Yin." (Z. Garnuszewski, Renesans Akupunktury, Warszawa 1988, s. 50)

    Na wierze w istnienie owych sił oparte są koncepcje, które legły u podstaw dwóch filarów chińskiej medycyny: Akupunktury i Qigongu. Zarówno Akupunktura, jak Qigong, obecnie uznawane na całym świecie, jako skuteczne metody leczenia, dowodzą słuszności tych teorii, niezależnie od i tak potwierdzających istnienie owej siły badań naukowych. (W Polsce problematyką Bioelektryczności zajmował się m.in. prof. Sedlak ) Według założeń chińskiej medycyny tradycyjnej (TCM), każdy człowiek rodzi się już z pewnym zasobem energii wewnętrznej, którą otrzymuje po rodzicach. Jest ona zogniskowana w nerce. Z czasem tej energii wrodzonej jest coraz mniej (doskonale to widać obserwując małe dzieci; żywotne, pełne wigoru dosłownie dochodzi w nich do eksplozji energii) - z upływem lat ilość energii odziedziczonej po rodzicach maleje. Energia zawarta jest również w pożywieniu i jedząc dostarczamy ją też swoim organizmom. Chińczycy zauważyli jednak, że w naszym otoczeniu istnieją nieograniczone zasoby tej energii. Zostały opracowane, więc specjalne formy ruchowe - Qigong, i systemy oddychania, za pomocą, których osoba je praktykująca może "naładować swe akumulatory", a także nieustannie zwiększać ich moc, ciesząc się dobrym zdrowiem do późnej starości. W obecnych Chinach istnieje ponad 2000 systemów ruchowych Qigongu. Istnieje również wiele szkół sterowania oddechem w celu uzyskania jak największego potencjału energetycznego. Najbardziej znane w Chinach są szkoły taoistyczna i buddyjska preferujące tzw. oddychanie przeponowe, które jest szczególnie wskazane podczas ćwiczeń energetycznych o charakterze zdrowotnym.

    Według koncepcji Akupunktury każdy Człowiek jest Mikrokosmosem. Wszystkie procesy zachodzące w naturze mają również swoje odzwierciedlenie w ludzkim wnętrzu. Podobnie, jak we wszechświecie, tak i w ciele ludzkim dochodzi do wzajemnego przenikania sił Yang i Ying. Lekarze akupunktury przyporządkowali poszczególne organy do owych sił. Siła Yang kieruje pracą żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i pęcherza moczowego. Od siły Ying zależne są: płuca, serce, wątroba, śledziona i nerki. Narządy te zostały również uporządkowane w tzw. pary małżeńskie Yang/Ying.
Oto one:
serce/jelito cienkie
płuco/jelito grube
wątroba/pęcherzyk żółciowy
śledziona/żołądek
nerka/pęcherz moczowy.
    Jakakolwiek choroba to zakłócenie równowagi Yang/Ying. Lekarze akupunktury potrafią przywrócić tą równowagę za pomocą umiejętnie wbijanych igieł w tzw. akupunkty.

[DP]

Artykuły wybrane

Automasaż

Tao - filozofia w Taiji

Meridiany

Galerie wybrane

Sztuka Chin-ceramika

Park Nanguan

Pałac Letni cz.2


meridian2.gif
qigong76@qigong.info.pl___